Міжнародне гуманітарне право забороняє використовувати зброю, яка завдає надмірних ушкоджень або має невибіркову дію. До таких засобів ведення війни належать хімічна та біологічна зброя, протипіхотні міни й касетні боєприпаси.
Правозахисні організації мають численні докази використання Росією касетних бомб в Україні: і під час повномасштабного вторгнення, і в ході війни на Донбасі.
Що таке касетний боєприпас?
Касетний боєприпас — це особливий вид авіабомби, яка вирізняється тонкими стінками. Вона складається з наконечника, корпусу, порожнистої форми-оболонки. Цю форму наповнюють дрібними осколками, авіамінами, мінами різного призначення (протитанкові, протипіхотні, запальні). В одному боєприпасі загальна маса такого небезпечного начиння може становити до 10 кг.
Одна касетна бомба може містити мінімум десять мін та дрібних деталей до них, які перебувають на спеціальних стінках-перегородках. Тобто в бомбі розміщується велика кількість маленьких бомб, які після детонації в повітрі висипаються та розсипаються по всій зоні ураження.
Існує кілька типів касетних бомб:
запалювальні — їх використовують для підпалу об’єктів, містять напалм або білий фосфор, протитанкові і протипіхотні елементи, саме такі касетні бомби під назвою «Хлібний кошик» Молотова були застосовані Радянським Союзом взимку 1939-1940 років;
протитанкові — авіабомби, перебувають всередині, мають кумулятивні боєголовки, які пробивають броню бронемашини чи танка;
протипіхотні — використовуються осколкові бомбочки, які розраховані на знищення м’яких (неброньованих) об’єктів;
мінувальні — мінні боєприпаси вибухають не відразу, а поводять себе як звичайні наземні міни;
протиаеродромні — розраховані на проникнення через бетон перед вибухом, щоб знищити чи значно ушкодити поверхню злітно-посадкової смуги;
хімічні — протягом 1950-1960-х років в Радянському Союзі розробляли касетні бомби для поширення хімічної зброї.
Чому касетні бомби заборонені?
Касетні боєприпаси загрожують цивільному населенню з двох причин, По-перше, вони вражають широку площу, не відрізняючи солдатів від мирних жителів.
По-друге, не всі мініснаряди вибухають одразу при ударі. До чверті суббоєприпасів можуть залишатися на землі й становити небезпеку цивільному населенню протягом місяців, років або навіть десятиліть після конфлікту. Деякі мініснаряди мають яскраве забарвлення або виглядають як кульки чи циліндри, приваблюючи дітей. Через невеликий розмір снаряди можуть не помітити фермери, які обробляють поле.
Де використовувались касетні бомби?
Досить активно касетні бомби застосовували в Косово, Іраку, Лівані, Афганістані. США застосовували їх в Югославії під час військового конфлікту у 1999 році, а також під час війни в Афганістані (2001 рік). Згідно з оцінками ООН, Ізраїль скидав касетні бомби на Ліван під час збройного конфлікту 2006 року. 2011 року касетні бомби застосовували урядові війська Муаммара Каддафі під час внутрішнього лівійського конфлікту в цивільному місті Місурата. У 2022 році Росія неодноразово скидала і продовжує скидати касетні бомби на міста України, в тому числі — на житлові квартали.
Як запобігти ураженню касетною бомбою?
Якщо ви побачили міну, яка не вибухнула після детонації касетної бомби, відразу відійдіть на безпечну відстань (не менше 100 метрів) і не підпускайте до вибухонебезпечного предмета інших людей та дітей. Повідомте поліцію або рятувальників про небезпечну знахідку( 101, 102), зазначте точну адресу її перебування. Дочекайтеся прибуття спеціалістів та вкажіть місце, де ви побачили міну від касетної бомби.
Бережіть себе та своїх рідних!
(інформація з джерел)
Сектор з питань мобілізаційної та оборонної роботи і цивільного захисту населення Деражнянської міської ради.