Підтримуємо Асоціацію міст України у відстоюванні  конституційного права громадян бути обраними до місцевих рад не залежно від партійного членства

    Останнім часом активізуються заяви лідерів політичних партій щодо необхідності внесення змін до виборчого законодавства України стосовно місцевих виборів. Обговорюються питання поширення пропорційної системи виборів практично на всі громади, встановлення загальнонаціонального рейтингу партій для розподілу мандатів у місцеві ради, обмеження права на самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови.

   Асоціація міст України  вважає, що мажоритарна системи виборів для депутатів місцевих рад та право самовисуватися на посаду сільського, селищного, міського голови будується на авторитеті та професіоналізмі кандидатів, а не на програмах політичних партій та є зрозумілою для більшості громадян.

   Вибори на основі загальнонаціонального рейтингу партій  є не тільки шкідливими для самого місцевого самоврядування, а й обмежують конституційне право громадян бути обраним та ставить його в залежність від членства в партії.

   Для збереження основних принципів належного врядування, забезпечення конституційного права громадян обирати та бути обраним,  вважаємо необхідним при внесенні змін до Виборчого кодексу України в частині місцевих виборів врахувати такі пропозиції:

  1. Забезпечити максимально відкритий та прозорий процес обговорення змін до Виборчого кодексу України із залученням до нього найширшого кола зацікавлених осіб, зокрема Асоціації міст України.
  2. Залишити чинне положення про застосування пропорційної системи виборів у громадах з кількістю виборців від 90 тисяч.
  3. Не допустити встановлення загальнонаціонального рейтингу партій для розподілу мандатів у місцеві ради.
  4. Гарантувати права громадян на самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови незалежно від кількості виборців.
  5. Скасувати або значно зменшити розмір виборчої грошової застави для кандидатів у сільські, селищні, міські голови та депутатів місцевих рад. Грошова застава не має бути єдиним чи основним джерелом фінансування місцевих виборів. Таким джерелом має бути державний бюджет.

   Сподіваємося, що народні депутати не будуть запроваджувати додаткових виборчих бар’єрів на місцевих виборах 2020 року як для політичних партій, так і для самовисуванців.

   Нам не байдуже до того, хто прийде до влади на місцевих виборах – авторитетні, діяльні люди чи нікому не відомі представники рейтингових партій.