З настанням  жаркої погоди, яка не характерна для нашої кліматичної зони є нагальна потреба акцентувати Вашу увагу на правилах поводження влітку.

Не зловживайте сонячними ваннами! Лікарі вважають найкориснішим часом для їх приймання до 10-11-ої годин ранку і після 17-ої.

Обмежте перебування на сонці, особливо це стосується осіб літнього віку і тих, хто вживає деякі ліки, наприклад, сульфаніламідні препарати, біологічно активні добавки, гормональні препарати тощо. Підчас прогулянки з малюками надавайте перевагу затінку і час від часу зволожуйте їх тіло вогкою хустиною.

Обов’язково протягом доби вживайте не менш ніж 2 літри рідини, найкраще – воду зі соком лимона, або квас (від солодкої води може підвищитись артеріальний тиск). В жаркий період рекомендовано вітамінопрофілактику та овочеві дієти.

Для послаблення несприятливої дії високої температури в житлових та громадських будинках застосовуйте:

сонцезахисні пристрої на вікнах, тоноване скло, локальні кондиціонери, звичайні електричні вентилятори;

централізовані системи кондиціювання, охолодження та вентиляції в будинках, повітряні завіси на входах у будинки;

бажане адміністративне регулювання режиму праці (скорочення робочого дня, зміна початку та закінчення робочого дня, застосування кімнат відпочинку з оптимальними параметрами мікроклімату та повітрообміну тощо).

При роботі на відкритому повітрі використовуйте головні убори та сонцезахисні окуляри, робіть декілька перерв з прийняттям прохолодного душу, майте запас прохолодної води;

Вживання алкогольних напоїв у спеку категорично протипоказано, тому краще відмовитись від масових святкувань.

На ніч бажано пити відвар м’яти – він позитивно впливає на загальний стан організму, відновлює роботу нервової системи, судин.

Особливо ретельно потрібно дотримуватись правил особистої гігієни, не забувати мити овочі, фрукти, ягоди; харчові продукти зберігати лише в холодильнику.

Супутниками спеки вважаються сонячний і тепловий удари. Значне перегрівання організму супроводжується порушенням водно-електролітного обміну, циркуляторними розладами,різноманітними набряками, крововиливами в мозок, що призводить до втрати свідомості з можливими негативними наслідками.

Якщо з’являються хоч деякі з симптомів: загальна слабкість, розбитість, головний біль, головокружіння, шум у вухах, сонливість, спрага, нудота, гіперемія шкірного покрову, прискорені пульс та дихання, підвищена температура тіла, загальмований психічний стан або психомоторне збудження, втрата свідомості, іноді виникають судоми – це свідчить про розвиток загрози для життя. У дітей грудного віку при цьому спостерігаються диспепсичні розлади (блювота, діарея), температура тіла різко підвищується, риси обличчя загострюються, загальний стан швидко погіршується, свідомість затьмарюється, виникають судоми, кома.

Необхідні дії про наданні первинної допомоги:

Хворого слід негайно винести в прохолодне місце, забезпечити надходження свіжого повітря, звільнити від одягу, дати випити холодної води, на голову покласти холодний компрес. У більш важких випадках необхідно обгорнути потерпілого простирадлом, змоченим у холодній воді, облити прохолодною водою, покласти лід на голову та пахові ділянки.

Якщо після проведених заходів стан хворого не покращився, необхідно викликати “швидку медичну допомогу”.

Завідувач Деражнянським районним лабораторним відділенням

ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України», лікар епідеміолог  Н. Є.Ткачук