Кабінет Міністрів України ухвалив постанову “Деякі питання оренди державного та комунального майна у період дії воєнного стану” зі спрощеним порядком оренди. Прийнятий порядок також надає орендарям знижки до 100% та пільгові умови.

Знижки отримають орендарі на всій території України, а дія постанови охоплює весь період з початку запровадження воєнного стану. До кінця 2022 року повністю звільнено від орендної плати орендарів в місцях, де ведуться бойові дії, а до 30 вересня – у тих областях, які постраждали від війни.

Нагадаємо, органи місцевого самоврядування можуть самостійно на своїй території встановлювати ставки орендної плати щодо комунального майна.

Постанова передбачає, що у випадку проведених оплат оренди від початку дії воєнного стану,сплачені кошти будуть зараховані орендарям у майбутні періоди, після завершення дії знижок.

Також важливим результатом поновлення оренди є нові можливості для релокації бізнесу з прифронтових регіонів. Підприємства з небезпечних регіонів тепер отримують можливості для переміщення завдяки пільговій оренді – протягом перших 6 місяців вони сплачуватимуть 1 гривню за 1 квадратний метр на новому місці.

Вся інформація щодо нового порядку оренди на час дії воєнного стану, а також щодо доступних для оренди об’єктів державного майна, доступна на сайті orenda.gov.ua

Постанова запроваджує такі зміни в оренді:

► Бізнес, що орендує майно для релокації, сплачуватиме пільгову орендну ставку (1 грн за 1 кв.м) протягом перших 6 місяців оренди.

► До кінця року повністю звільняються від орендної плати орендарі на території адміністративно-територіальних одиниць, де припинено доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст – це Донецька, Луганська, Херсонська області, АРК та м. Севастополь та частини Миколаївської, Харківської та Запорізької областей.

► На всій іншій території країни орендарям державного майна надається знижка – 50%, орендарям єдиних майнових комплексів надається знижка в розмірі 25%. Органи місцевого самоврядування керуються власними рішеннями щодо об’єктів комунальної власності.

► На всій території України звільняються від орендної плати особи, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану.

► Органи місцевого самоврядування матимуть можливість додатково приймати рішення щодо звільнень та знижок за договорами оренди комунального майна.

► Авансовий внесок та забезпечувальний депозит для договорів зменшено до розміру однієї місячної орендної плати. Передбачено можливість повернення забезпечувальних депозитів орендарям.

► Не застосовуються обмеження та вимоги щодо суборенди для чинних договорів.

► Автоматично продовжуватиметься дія договорів оренди, які завершуються у період воєнного стану. Договори оренди можуть бути достроково припинені за заявою орендаря.

► Документи за результатами аукціонів підписуються електронним підписом, якщо переможець аукціону не наполягає на підписанні у письмовій формі.

 

Верховна Рада ухвалила  1 квітня в другому читанні розроблений Фондом держмайна, народними депутатами та Урядом закон №2181-ІХ про внесення змін до Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, який дозволив Уряду встановити особливий порядок та умови оренди державного майна на час воєнного стану. Асоціація міст України надала Фонду державного майна України пропозиції, які повністю враховані.