23 липня під головуванням очільника міста Андрія Ковпака відбулася чергова сесія Деражнянської міської територіальної громади. Спершу на засіданні розглянули низку питань порядку денного, переважно земельного характеру.

Далі перед депутатами виступила заступниця генерального директора по роботі з органами місцевого самоврядування та комунікації ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Наталія Ткачук. Вона коротко охарактеризувала «Профіль здоров’я Хмельницької області» та Барометр показників громадського здоров’я. Їх спільно розробили КНП «Хмельницький обласний центр громадського здоров’я» та ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Ситуацію у Хмельницькій області на фоні загальнодержавної порівнювали за 20 ключовими показниками громадського здоров’я. Дані, що наведені у Барометрі показників громадського здоров’я, відображають стан за окремими категоріями за період 2019-2020 років.

Наталія Ткачук підкреслила, що отримані дослідження дозволяють прослідкувати причинно-наслідковий зв’язок між факторами ризику (охоплення населення вакцинацією, несвоєчасне звернення до лікаря, показники передчасної смертності хворих за окремим нозологіями, приріст кількості ДТП тощо) та здоров’ям. Саме поєднання таких складових визначає тривалість та якість життя людей.

       Крім того, як і сподівалися розробники, Профіль здоров’я Хмельниччини став підґрунтям для здійснення аналогічних досліджень на рівні громад та територій краю. Бо допоможе проаналізувати, визначити пріоритети здоров’я на місцях та вплинути на покращення загальної ситуації, починаючи з ОТГ та районів.

На сесії Наталія Ткачук вперше презентувала Профіль здоров’я, що розроблений на основі даних окремої території – Деражнянської МТГ. Зокрема, «слабкими місцями» здоров’я мешканців громади є: вища, ніж в області, смертність від злоякісних новоутворень чоловіків у віці 40-49 років; вищий за обласний показник виявлення вірусних гепатитів без подальшого скерування до відповідних фахівців. У структурі смертності у Деражнянській міській територіальній громаді переважають хвороби системи кровообігу – майже 60 %. Крім того, нижчим за обласний показник є рівень охоплення щепленнями від поліомієліту дітей до 1 року. Непокоїть і негативна тенденція щодо захворюваності на всі форми туберкульозу, особливо у сільських жителів.

Також Наталія Ткачук презентувала присутнім на сесії Деражнянської МТГ «Калькулятор життя». Вона наголосила, що за допомогою цього онлайн-інструменту можна визначити очікувану тривалість життя людини, в залежності від факторів поведінки, шкідливих та корисних звичок, режиму харчування, фізичної активності, наявності хронічних захворювань тощо.

Над створенням проєкту працювали досвідчені лікарі, фахівці з медичної кібернетики, що представляють Центр громадського здоров’я України та Інститут кібернетики ім. В. М. Глушкова НАН України. Структура проєкту базується на платформі Big Life, яку створили фахівці з Оттави (Канада).

Скористатися «Калькулятором життя» можна, якщо зайти на сайт https://life-calc.phc.org.ua та чесно відповісти на усі запитання опитувальника. Таким чином, можна дізнатися результат та проаналізувати, які звички впливають на довголіття.

Присутні на сесії Деражнянської МТГ подякували Наталії Ткачук за цікаву та корисну інформацію. Міський голова Андрій Ковпак запевнив, що влада громади візьме до уваги та подальшого аналізу інформацію. Також висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю з ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України»  у цьому напрямку задля покращення здоров’я мешканців МТГ. 

Банер 1200 х 2000 мм ХОЦГЗ для презентації