У Хмельницькому відбулася регіональна стратегічна сесія «Спільними зусиллями» на тему: «Зміни до бюджету, коригування бюджету. Робота органів місцевого самоврядування. Розвиток громад» в рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні (ПУЛЬС)». На сесії присутні голови міст обласного та районного значення Хмельниччини, зокрема, і Деражнянський міський голова Андрій Ковпак, голови об’єднаних територіальних громад, селищних та сільських рад, виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Під час засідання обговорювали питання того, як зміни, що постійно вносять Кабміном та Верховною Радою України, будуть впливати на життя міст, селищ, сіл та ОТГ у 2018 році. Детальну інформацію про ці зміни доповів виконавчий директор АМУ О. Слобожан.

Згідно з даними аналітиків АМУ, на Хмельниччині склалась складна ситуація із розподілом стабілізаційної дотації, оскільки міста обласного значення отримали лише 3% від загального обсягу цієї дотації, у той час, як саме у цих містах проживають 60% населення області. В інших областях цей показник подекуди сягає 18-20%. У зв’язку із цим необхідно врегулювати стосунки із обласною владою, яка здійснила такий розподіл.

Окрім того, йшлося про монетизацію пільг, рішення щодо порядку якої було прийняте цього тижня Кабміном. Олександр Володимирович наголосив, що даний порядок не запрацює, оскільки порушено принцип екстериторіальності, окрім того, місцеві бюджети не зможуть фінансувати ці видатки. Наприклад, лише Хмельницький може отримати 104 млн. грн. додаткового навантаження у зв’язку із цим рішенням, а це майже 25% бюджету розвитку, що, в свою чергу, зупинить більшість великих інфраструктурних проектів. Також порушено важливий принцип, що пільги фінансує той, хто їх встановлює, тож перекладати це на ОМС не можна.

Наголошено було і на гострій проблемі освітньої субвенції, бо обсяг субвенції не збільшено, а видатки у зв’язку із підняттям зарплати педагогічних працівників величезні (наприклад, для м. Хмельницького це додаткове навантаження у розмірі 37 млн. грн.)

Обговорили також питання розподілу ресурсів Державного дорожнього фонду, коштів Державного фонду регіонального розвитку, з яких, наприклад, місто Хмельницький не отримало жодної копійки.

Підсумовуючи сказане Олександр Слобожан зазначив: «У містах є кошти, але всі вони зарезервовані на видатки. Міста можуть не витримати додаткових повноважень, тому АМУ буде відстоювати права та інтереси місцевого самоврядування».

У фіналі зустрічі усі члени Хмельницького регіонального відділення сформулювали та передали до Асоціації міст свої пропозиції щодо полегшення фінансового тягаря для місцевих бюджетів, які у вигляді узагальнених даних будуть передані до Кабміну та ВР.

Довідково:

Проект «ПУЛЬС» реалізує Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування Асоціація міст України (АМУ) за участі 24 регіональних відділень за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID і спрямований на створення сприятливого середовища для впровадження децентралізаційної реформи в Україні, зміцнення місцевого самоврядування, поглиблення демократичних процесів розвитку територіальних громад та стабільності держави.