А. Ковпак: «Завдяки утепленню будинків Деражня може стати не лише енергоощадною територією, а й містом яскравих кольорів»

25-26 січня у Києві міський голова Деражні Андрій Ковпак бере участь у конференції «Досвід Польщі, Норвегії та України у сфері підвищення енергоефективності міського господарства», що організована Асоціацією міст України спільно з Асоціацією міст Польщі, Норвезькою асоціацією місцевих та регіональних влад та Асоціацією «Енергоефективні міста України».

Він поділився своїми враженнями про участь та проблемними питаннями щодо енергоефективності у нашому місті.

«Конференція надзвичайно цікава і має чимало практичних аспектів. Сьогодні вдалося відрити для себе багато питань, яким у Деражні в найближчому майбутньому буде присвячено чимало уваги.

Надзвичайно важливо було почути про досвід Польщі та Норвегії у підході до енергоефективності, про причини, які змусили ці країни звернутися до теми розумного і відповідального споживання ресурсів. Це ті фактори, які дали поштовх до побудови енергетичних стратегій, прийняття комплексних і далекоглядних рішень для стримування незворотних процесів вичерпання енергії. Корисним було спілкування у форматі питання-відповідь, в рамках якого була змога порівняти ситуації європейських країн та України, поставити свої запитання і почути обґрунтовані відповіді.

Цікавий контраст між закордонними практиками та нашими. У той час, як у нас приділяють практично всю увагу заміні вікон, лампочок, утепленню фасадів, їхній підхід більш глобальний, орієнтований на зменшення викидів, відповідальне споживання ресурсів, а енергоефективні нюанси враховуються вже при зведенні будівель, що дає змогу економити чимало зусиль та коштів.

Зі свого боку, можу сказати, що для Деражні у цій сфері зараз, мабуть, найактуальніше питання – утеплення багатоповерхівок. Щоправда, у тих програмах, про які поки вдалося дізнатися, необхідною умовою участі є централізоване опалення, система якого у цих будівлях відсутня. Проте хотілося б розпочати підготовку: зробити «рентген» будинків, дослідити стіни, покрівлю, отримати висновки експертів по втратах енергії. Було б неймовірним результатом утеплити усі п’ятиповерхівки Деражні, а їх у нас близько 20. Цей процес можна фінансувати із трьох джерел: державна підтримка, кошти місцевого бюджету та внесок мешканців. Така схема співфінансування дозволила б утеплити фасади, а нове покриття стін пофарбувати яскравими різнокольоровими фарбами. Це був би такий цікавий естетичний бонус, а Деражня, окрім більш енергоощадного міста, стала би ще й містом яскравих кольорів. Тож працюватимемо над цією перспективою».