Цьогорічна весна   принесла нам багато несподіванок, одна з яких рясні дощі, зливи, буревії. Якщо минулі роки ми скаржилися на зменшення рівня води в криницях, а подекуди і, взагалі осушення криниць, то квітень-травень 2019 перевершив попередні роки за кількістю опадів. «Велика вода» зносить все на своєму шляху, змиває посіви, городину, пісок, сміття, ґрунт з внесеними отрутохімікатами для покращення врожаю… і все це мимоволі попадає в водний пласт, а потім і в криниці. Якість води катастрофічно погіршується!

    Щоб запобігти погіршенню епідемічної ситуації, Деражнянське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»   постійно  проводить моніторинг за вмістом нітратів у воді з колодязів, водогонів  та каптажів, яка використовується для споживання дітьми, віком до 3-х років та криниць громадського користування (за які відповідають громади, селищні і сільські ради). Даний моніторинг покликаний попередити виникнення гострих інфекційних захворювань, водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей та загострення ряду соматичних захворювань шлунково-кишкового тракту.

       Якщо проаналізувати якість води по вмісту нітратів впродовж останніх років в криницях, вода з яких використовується  населенням, то спостерігається  збільшення кількості криниць, де вміст нітратів «зашкалює», а саме, в 2016 році з усіх досліджених зразків  у 24,9% виявлено перевищення, в  2017 році-у 34%, в  2018 році-у майже 35%.  По бактеріологічних показниках картина така ж – більше 50% води криниць, з яких населення п’є воду не відповідає  вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».               

       Пора бити на сполох усім, адже за цими цифрами-людське  здоров’я  і  життя!

    Звертаюсь до голів сіл, селища, міста, керівників навчально-виховних закладів-потурбуйтесь про тих, за кого Ви відповідальні! За консультацією з приводу  приведення криниць в належний санітарний стан, досліджень якості води в криницях, звертайтесь в Деражнянське  районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» за адресою: м. Деражня, провулок Новий,3, тел. 2-14-48.

Завідувач Деражнянським РЛВ

ДУ «Хмельницький обласного

лабораторного центру  МОЗ України»,

лікар-епідеміолог                                                                       Н.Ткачук