КЛІЩІ – ЗЛОВМИСНИКИ!

З настанням теплої пори до медичних закладів Деражнянського району почали звертатися громадяни з приводу укусів кліщів або невдалого «викручування  зловмисника» самотужки.    Тому хочеться нагадати вам про     засоби особистого захисту від кліщів, які дуже прості і доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров’я:

  • При відвідуванні місць де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.
  • Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  • Вдома слід одразу змінити одяг, білизну,  випрати та випрасувати. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
  • Якщо Ви були на природі з своїми домашніми тваринами, подбайте і про них-ретельно їх огляньте!
  • Досить ефективним є розпилювання на одежу та тіло ефірних масел-лимонного, лавандового, евкаліптового, з метою відлякування кліщів.

     Цих правил необхідно дотримуватись, адже кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.  Вони поширюють іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий енцефаліт- гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються. Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла людей не лише підчас перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Кровоссання кліща може тривати до 12 діб.

     В 2017 році зареєстровано 2 випадки цього захворювання в жителів Деражнянщини, в 2018 році в одного сільського жителя нашого району видалили кліща і дослідили на предмет «носійства збудника кліщового бореліозу» в лабораторії ОНІ ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України». Результат виявився позитивним, в подальшому чоловік захворів на хворобу Лайма.  За весь минулий рік по області було досліджено 566 кліщів, з них у 90(33,6%) виділено збудник кліщового бореліозу. До слова, в 2018р. було досліджено125 кліщів, вилучених медичними працівниками Деражнянщини в тварин і біля 10 в людей на предмет носійства збудників хвороб. Як бачимо, насторога до цієї «зарази» повинна бути постійною.

      Ви можете звернутися до висококваліфікованих спеціалістів лабораторії особливо – небезпечних інфекцій ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України», які проводять ряд лабораторних досліджень для виявлення можливого інфікування кліщем, а саме  – лабораторне дослідження іксодових кліщів на наявність борелії – 97,10 грн, а також, сироватку крові людини, яку вразив кліщ на-мікробіологічне дослідження із застосуванням імуноферментного аналізу для виявлення імуноглобулінів класу М (IgM) до збудника іксодового кліщового бореліозу (хв. Лайма) – 143,66 грн; імуноглобулінів класу G (IgG)  – 141,12 грн. Лабораторія ОНІ знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Храновського,12- район 5 автостанції м. Хмельницький (Кам’янецький  напрямок), тел.67-29-70.

       Якщо Вам не пощастило і кліщ все ж таки присмоктався, необхідно звернутись до медичного закладу. Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно протягом двох тижнів термометрію  і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі, звертатися до лікаря-інфекціоніста або сімейного лікаря.

      Подбайте про своє здоров’я, насамперед, самі! Якщо у Вас виникнуть питання з приводу описаних випадків, звертайтесь за телефоном 2-14-48        (Деражнянське районне лабораторне відділення ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України), ми раді будемо вам допомогти!

Завідувач Деражнянського районного

лабораторного  відділення

ДУ «Хмельницький ОЛЦ МОЗ України»,

лікар- епідеміолог                                                                     Ткачук Н.Є.