Інтерв’ю міського голови Андрія Ковпака газеті «Вісник Деражнянщини»

– Андрію Миколайовичу, минуло майже вісім місяців, як деражнянці довірили Вам очолити міську раду та доручили Вам турбуватись за стан справ у нашому місті. Що вдалось зробити за цей час?

– По всьому місту завершили процес заміни звичайних лампочок вуличного освітлення на енергоощадні. Там, де не було вуличного освітлення, поставили опори (у районі заправки на Сільгосптехніці), будемо ставити опори і по вулиці Козацькій у Криничному. Цього року проводяться роботи по ямковому ремонту доріг, що перебувають на балансі міської ради, заасфальтовано перехрестя біля санстанції, в`їзд на вул.Пісочну, з’їзд з шляхопроводу на вул.Проскурівську, ямковий ремонт по вул.Миру. Відремонтували аварійний дах у будинку по вулиці Лесі Українки,3. На Заводській, 10, де відпадала з фасаду штукатурка, проведено (місцями) ремонт покрівлі та фасаду. Розпочались роботи із облаштування тротуару у Криничному. Купили асенізаційний автомобіль для комунального підприємства «Деражнянський міськводоканал», який викачуватиме 4 куби рідини, тракторець для ЖЕКу, який буде чистити тротуари від снігу, косити, копати. Насоси на артсвердловинах поміняли на новіші, більш енергоощадні. Усе це за кошти міського бюджету. Розпочали роботи із впорядкування зони відпочинку на березі річки, про це писала ваша газета. До речі, тут жодної копійки з міського бюджету не витрачено, до благоустрою долучились підприємці, небайдужі деражнянці.

Чи збільшились надходження до міського бюджету, адже, наскільки мені відомо, садочки міста передали на утримання районної ради?

– Ні, коштів від цього не стало більше, бо частину податків, які раніше поповнювали міський бюджет, перекинули на районний. Однак міська рада перевиконала бюджет за рахунок додаткових надходжень від оренди землі. Взялись за боржників і все зрушилось з місця. Правда, лише після рішень судів та втручання виконавчої служби. Адже у місті – більше 30 об’єктів для комерційного та промислового використання земельних ділянок, жоден з яких досі не платив за оренду землі. Розраховуємо, що дохід до міського бюджету ще збільшиться.

Що у найближчих планах міської ради?

– Реконструкція аварійного мосту в старому містечку при в’їзді до Деражні. У перші дні моєї роботи, я поїхав в службу автомобільних доріг у Хмельницькій області, домовились, що виділять кошти з державного бюджету, крім того буде співфінансування з районного і міського бюджету. Роботи проводитиме мостобудівна фірма з м. Вінниці. Роботи розпочнуться у липні – міст укріплять, тротуари забетонують, проїжджу частину покриють асфальтобетоном, відремонтують перила. Продовжаться ремонтні роботи на дорогах – це вулиці Заводська, Шевченка, Шкільна (можливо), Горького, Пушкіна. Наступного року плануємо капітальний ремонт ділянки дороги по вулиці Миру, від хлібоприймального підприємства до молитовного будинку. На цій частині вулиці та й на інших вулицях міста потрібно зробити водовідведення, крім того, необхідно відвести зливові стоки від міської каналізації. Адже багато років поспіль дощові води стікають прямо у міську каналізацію. Це кричуща безгосподарність, адже у дощ насоси працюють на повну потужність, електроенергія витрачається, труби забиваються. У цьому році виготовимо проект реконструкції зливової каналізації у центрі міста. Для зливу дощових, талих вод буде зроблена окрема труба до водовідного каналу, кілька колодязів. Водовідна канава, що впадає у Вовк з боку містечка цукровиків буде поглиблена, розчищена і відведена до русла річки у старому містечку, розчистять і 26 джерел, які живлять Вовк водою. Продовжимо ремонтувати дахи у багатоповерхівках, які роками не ремонтувалися. У планах на липень – ремонт покрівель у гуртожитку цукрового заводу, у декількох будинках у містечку цукровиків та в двоповерховому будинку у центрі міста біля фонтану. Найближчим часом буде замінено плити на технічному переході через залізницю у центрі міста, про це є домовленість із керівництвом залізниці.

Знаю, що водо-каналізаційна система, яка створювалась у Деражні кілька десятиліть тому, створює одні проблеми. Які тут перспективи?

– Так, вода і водовідведення – у запущеному стані. Де поміняли труби – нема питань. Отож, на часі – виготовлення проекту із заміни мережі водопостачання всього міста. Плануємо поміняти водопровід на Першотравневій, зробити нову артезіанську свердловину на Троянах. Бо з водою у людей в цьому районі міста – проблема, водозабір – лише 7 метрів, адже стара свердловина дуже замулена. Після проведення робіт глибина свердловини буде 100 метрів, водозабір до 40 метрів. Проблема нестачі води буде усунута і якість води покращиться.

Як збираєтесь розв’язувати проблеми очисних споруд, які ми з Вами оглядали у кінці минулого року? – Ще тоді я їздив у Хмельницький, домовився про субвенцію, адже очисні споруди міста – в жахливому стані. Сподіваюсь, що до кінця серпня буде виготовлено проект їх реконструкції, а далі будуть виділені кошти з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища або фонду регіонального розвитку, а це досить значна сума – близько 9 млн. грн. В цьому році за сприяння обласного управління екології з обласного  фонду охорони навколишнього природного середовища вже виділені кошти для розчистки русла річки Вовк – 600 тис. грн., для розчистки русел приток річки Вовк – 572,7 тис. грн. Від каналізаційно-насосної станції № 4 до станції штучної біологічної очистки поміняють 1,5 км труб на суму 1354 тис грн, які також виділені з обласного бюджету.

– Минулого року довелось побувати на міському полігоні побутових відходів (планувала матеріал у газету) – дороги туди практично немає, по узбіччям, чи не на усьому кілометровому шляху до сміттєзвалища – сміття, яке люди не довозять… – Дорога вже впорядкована, висипана щебенем, а раніше на ній сміттєвоз періодично застрягав… Прибрали сміття попід дорогою, спланували відходи на території самого полігону, для цього бульдозер майже тиждень працював, понесені величезні затрати.

– Деражнянці помітили і позитивно оцінили новинку – квіти на стовпах у центрі міста. Помітно, що впорядковуються клумби. Чи планується облаштування міського парку, встановлення там якихось пам’ятників? – Ми взяли працівницю, яка впорядковує клумби у парку, в центрі міста. До речі, у парку, буквально цими днями викладемо доріжку – від кінотеатру до меморіалу, а доріжка, що веде до ЗОШ №2, буде викладена бруківкою. У проекті – поділ парку на кілька зон: спортивну – майданчик для міні-футболу, тренажери та відпочинкову. Ставок у парку плануємо засипати, спеціалісти стверджують, що рівень грунтових вод це дозволяє, а якщо рівень підвищиться – поставимо дренажні колодязі. Багато говорилось про пам’ятники Небесній сотні, воїнам АТО, про те, де вони мають бути. Думаю, це буде один пам’ятник – борцям за свободу України і це питання мають вирішити жителі міста.

– Чи продовжите Ви свою волонтерську діяльність? – Так, я вважаю своїм святим обов’язком підтримувати тих, хто захищає нас на Сході України. І не лише земляків. Я продовжую їздити на Схід, минулого разу завезли допомогу в Авдіївку, планую чергової поїздки, адже є замовлення. У міській раді розробляється програма підтримки учасників АТО, якою буде передбачена матеріальна допомога сім’ям загиблих на Сході України воїнів.

– І на завершення зізнайтеся, чи уявляв молодий мер, що очікує його на цій відповідальній посаді?.. – Не думав, що зіткнуся з такими проблемами, не уявляв усіх їх масштабів, не гадав, що у такому стані може бути водопровідно-каналізаційна мережа, очисні споруди, думав, буде простіше. Однак, труднощі мене не лякають, адже відчуваю підтримку заступників, виконавчого апарату міської ради, депутатів, які працюють по новому: злагоджено, без політиканства, вболіваючи за рідне місто.